Nový zdroj energie alebo podvod desaťročia?

Autor: Ján Staník | 20.11.2011 o 22:00 | Karma článku: 11,45 | Prečítané:  6090x

Na začiatku tohto roka taliansky vynálezca Andrea Rossi predstavil verejnosti zariadenie schopné dlhodobo produkovať veľké množstvo tepla (energie), len z niekoľkých gramov vodíka a niklu. Ak sa potvrdí, že zariadenie nie je podvod, može sa jednať o revolúciu, ktorá úplne zmení svet.

 

Ako to funguje?

Energy Catalyzer (E-Cat), ako sa zariadenie nazýva, je založené na jadrovej reakcii vodíka a niklu, pri použití špeciálneho katalyzátora. K reakcii dochádza pri relatívne nízkych teplotách, čiže ide o tzv. studenú fúziu. Výsledkom reakcie je teplo a premena niklového prášku na meď.

E-Cat, okrem "naštartovania", nepotrebuje žiadny prísun energie a, podľa vyjadrenia A. Rossiho, dokáže generovať teplo celé týždne.

Aj keď to celé znie fantasticky, pochybnosti sú namieste. Studená fúzia všeobecne nemá velkú oporu v oficiálnej fyzike. Rossi detaily zariadenia tají, nie je známe ani zloženie katalyzátora a nepovolil ani nezávislé otestovanie prístroja. Zatiaľ však všetko nasvedčuje tomu, že E-Cat funguje.

V októbri Rossi predviedol E-Cat o celkovom výkone 470kW potenciálnemu zákazníkovi z USA (pravdepodobne z armádnych kruhov) a vyzerá to tak, že sa mu podarilo zariadenie predať. Rossi by tiež chcel do dvoch rokov vyrábať a predávať menšie zariadenia pre domácnosti.

Ak sa tak skutočne stane, bude to zmena obrovských rozmerov. Cena energie vyrobenej E-Catom bude zanedbateľná. E-Cat priamo generuje teplo, ktoré je možné jednoducho použiť na ohrev vody. Použitie E-Catu v automobiloch by eliminovalo závislosť na rope. Lacný a dostupný zdroj energie bude mať aj ďalekosiahle geopolitické dôsledky (napríklad zníženie významu krajín produkujúcich ropu).

Dalšie info:

http://www.wired.co.uk/news/archive/2011-11/06/cold-fusion-heating-up

http://ecat.com/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?